آمادگی برای مرگ

حدیث با موضوع

توضیحات

سلام علیکم. بسم الله الرحمن الرحیم. در یک روایت نورانی از رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم سوال شد که زیرک ترین و باهوش ترین افراد چه کسی هست ؟ چرا که در عرف ما زیرک به کسی می گوید که بتواند راه زندگی را در پیچ و خم ها پیدا کند و بتواند یک خانه را دو خانه یا بتواند وضع مادی خودش را ارتقا دهد، این فرد را مردم زیرک می گویند اما ارزش الهی این نیست و پیامبر خدا در زمینه باهوش ترین افراد فرمایش دیگری دارند و آن این است: فقال: أکثرُهم ذکراً للموت و أشدُّهم له استعداداً. هر کسی که بیشتر به یاد مرگ باشد، زرنگ‌تر و باهوش تر است.
چند نکته کوتاه درباره حدیث شریف:
1. اگر انسان برای یک حقیقت حتمی مثل مرگ فکر نکند هوشیار نیست مثلا راننده ای که در مسیر یخبندان بخواهد حرکت کند چنانچه زنجیر چرخ بر ندارد و آمادگی لازم را نداشته باشد، هوشیاری نیست و صورت مساله را پاک کردن هست.
2. درباره مرگ یادمان باشد زندگی دنیا یک مسیری است که حتماً به مرگ منتهی خواهد شد، در این هیچ تردید و شکی نیست، و باید برای آن لحظه آماده بود.
3. آمادگی برای مرگ با مقداری تلاش و مجاهدت و اطاعت دستورات الهی، همچنین با مقداری دعا و استمداد از لطف الهی و دوری از غفلتهایی که موجب گناه و ورود در معصیت است.
4. یکی از راه های آمادگی برای مرگ قرب به خدا است و قرب به خدا این است که انسان ضعف خود را با خدای متعال در میان بگذارد، الهی مَن لی غیرُک، أسألُه کشفَ ضُرّی و النَّظر فی امری. کوتاهیِ خود را، عجز خود را، غفلتهایی که موجب گناه و ورود در معصیت است، اینها را با خدای متعال در میان بگذارد، اقرار به عجز خودش بکند، تصمیم هم داشته باشد تعمّداً دوباره وارد گنداب و مرداب گناه نشود.

در پایان نکته ای مهم را درباره آداب زیارت یادآوری می‌کنم که لازم است زائران محترم توجه بیشتر نمایند ما در حرم مطهر در محضر ولی خدا هستیم که بر اساس روایات، امام علیه السلام سخن ما را می‌شنوند و سلام ما را پاسخ می‌دهند. حضور در پیشگاه امام علیه السلام اقتضاء می‌کند که از بلند کردن صدا در اطراف ضریح مطهر پرهیز شود حتی صلوات هم آهسته فرستاده شود تا ضمن حفظ احترام مقام امام علیه السلام و رعایت ادب حضور مزاحمتی برای حضور قلب زائران ایجاد نشود و همچنین همه زائران عزیز با لباس مناسب به حرم مطهر مشرف شوند و خواهران گرامی در همه مکان‌ها خصوصاً حریم قدس رضوی با حجاب و پوشش کامل حضور پیدا کنند.

خداوند توفیق آمادگی برای مرگ را به همه ما عنایت بفرماید به برکت صلواتی بر محمد و ال محمد

اعتقادی
Begin WebGozar.com Counter code End WebGozar.com Counter code